УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ У МІЖВОЄННІЙ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ
Ключові слова:
українська імміграція, Чехословаччина, міжвоєнний період, Українська партія соціалістів-революціонерів, ідеологіяАнотація
Мета дослідження: проаналізувати основні напрями діяльності та еволюцію програмних засад Української партії соціалістів-революціонерів у Чехословаччині міжвоєнного періоду, а також її діяльність у царині освіти і культури. Методологія дослідження. Вивчення діяльності партії на території Чехословаччини міжвоєнного періоду базувалося на принципах історизму, об’єктивності та системності дослідження. Використані загальнонаукові (історичний, логічний, біографічний) та спеціально-історичні (історико-генетичний, історико-порівняльний, проблемно-хронологічний) методи. Наукова новизна полягає у тому, що системно висвітлено культурно-освітню та політичну діяльність УПСР у міжвоєнній Чехословаччині. Висновки. Значна частина українських есерів опинилася в еміграції у результаті поразки української революції, де і відбулася організаційна перебудова та еволюція поглядів Української партії соціалістів-революціонерів. Так, члени ЗД УПСР на чолі з М. Грушевським стали прихильниками компромісу з більшовиками, у той час, як ЗК УПСР на чолі із М. Шаповалом рішуче виступив проти таких дій. Протягом досить тривалого часу Закордонний комітет УПСР існував як політична партія, займаючи активну позицію і потужно впливаючи на українську спільноту у Чехословаччині через різні допомогові, політичні, освітні та культурницькі структури. Головною ідеологічною засадою ЗК УПСР було визнано необхідність організації на українських землях національної і соціальної революції, а кінцевою метою діяльності партії – побудова Соборної Трудової Української республіки.
Посилання
Бевз Т.А. Партія національних інтересів і соціальних перспектив (політична історія УПСР). Київ: ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса,2008. 586 с.
Винниченко В. Заповіт борцям за визволення. Київ: Криниця, 1991. 128 с.
Григориїв Н.(1934) УПСР і преса. Трудова Україна. 1934. (№12).
Животко А.(1934) Українська партія соціалістів-революціонерів і преса. Трудова Україна.1934. (№11).
Нова Україна.1922( №12)
Tejchmanova S. Dokumentо ukrajinske emigracivme živalečnem Československu Slovanský přehled. 1993. (№1)
Трощинський В. Міжвоєнна українська еміграція в Європі як історичне і соціально-політичне явище. Київ: Інтел, 1994. 260 с.
Український Вісник.1925. (№11)
Феденко П. Український рух у ХХ ст. Лондон: Наше слово,1959. 141 с.
Шаповал М. Большевизм і Україна. Прага, 1924.
Шаповал М. Куди вони йдуть… Прага, 1925.
Шаповал М. Програма Української партії cоціалістів-революціонерів. Прага, 1927. 43 с.
Шаповал М. Міжнаціональне становище українського народу. Прага, 1935. 111 с.
Шульгин О. Без території: ідеологія і чин Уряду УНР на чужині. Париж: Меч,1934. 251 с.
Центральний державний архів вищих органів влади і управління України.
Центральний державний архів громадських обʼєднань України.
Центральний державний історичний архів у м. Львові.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.