УКРАЇНСЬКІ КОЗАЦЬКІ ЗБРОЙНІ СИЛИ: ЕТАП СТАНОВЛЕННЯ ТА ЗАНЕПАД

Автор(и)

Ключові слова:

Запорозька Січ, Гетьманщина, Визвольна війна, козацтво, реєстрове військо

Анотація

Українські козацькі збройні сили як суто військове формування складалися із сухопутних сил і військового флоту. За системою комплектування підрозділів, їх матеріально-технічним забезпеченням, грошовим і речовим утриманням особового складу, а також за способом відбування козаками служби збройні сили Війська Запорозького не були регулярною армією. Утім, не були вони і ситуативно скликаним ополченням мирних мешканців. Насправді українські козацькі збройні сили становили укомплектоване на корпоративній основі військово-ієрархічне формування з числа визнаних козаками осіб, професійних вояків, яких приймали на службу як добровольців або мобілізували за наказом запорозької влади. Структура військових підрозділів і чисельність їх особового складу змінювалися залежно від конкретної воєнно-політичної ситуації, від наявності людських та матеріальних ресурсів, якими могла скористатися запорозька влада, а також залежно від бойових завдань, що їх належало виконати війську. Попри відсутність у цій сфері уніфікації, сталим було те, що в козацьких збройних силах основним тактичним формуванням залишався полк, чисельність особового складу якого коливалася від кількох сотень до кількох тисяч вояків. Практика участі козацького війська у бойових діях під час різних воєнних кампаній підтвердила загалом доволі високу надійність системи військового управління та організаційної структури військових підрозділів Війська Запорозького.

Біографії авторів

Михайло ЮРІЙ

доктор історичних наук, професор Чернівецький національний університет

 імені Юрія Федьковича

 Чернівці, Україна

Назар ХРИСТАН

кандидат історичних наук

Чернівецький національний університет

імені Юрія Федьковича

Чернівці, Україна

Посилання

Апанович О. Збройні сили України першої половини XVIIІ ст. Київ: Наукова думка, 1969. 226 с.

Брехуненко В. Роль українського козацтва у ґенезі донської козаччини та геополітичні інтереси України. Запорозьке козацтво в українській історії, культурі та національній самосвідомості: Матеріали Міжнародної наукової конференції. Київ; Запоріжжя. 1997. С. 169.

Wojcik Z. Yan Sobieski 1629–1696. Warszawa, 1983. S. 379.

Горобець В. Запорозький кіш у політичній структурі козацької України (друга половина XVII – початок XVIIІ ст.). Запорозьке козацтво в Українській історії, культурі та національній самосвідомості. Київ-Запоріжжя, 1997. С. 35, 36.

Горобець В. Мартин Пушкар. Полководці Війська Запорозького. Історичні портрети. Київ: Видавничий дім «КМ Akademia», 1998. С. 310, 312.

Гуржій О. Українська козацька держава в другій половині XVII – XVIIІ ст.: кордони, населення, право. Київ: Основи, 1996. С. 88.

Крип’якевич І. Історія українського війська. Львів: Видання Івана Тиктора, 1936. Ч. І. С. 151.

Крупницький Б. Гетьман Мазепа та його доба. Київ: Грамота, 2008. 203 с.

Мицик Ю. Гетьман Іван Виговський. Київ: КМ Академія, 2004. 83 с.

Окіншевич Л. Значкове військове товариство на Україні – Гетьманщині XVII – XVIIІ ст. Мюнхен. 1848. 231 с.

Смолій В., Степанков В. Богдан Хмельницький. Соціально-політичний портрет. Вид. 2-е. Київ: Либідь, 1995. 621 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

08-06-2025

Як цитувати

ЮРІЙ , М. ., & ХРИСТАН, Н. . (2025). УКРАЇНСЬКІ КОЗАЦЬКІ ЗБРОЙНІ СИЛИ: ЕТАП СТАНОВЛЕННЯ ТА ЗАНЕПАД. ГУМАНІТАРНІ СТУДІЇ : ІСТОРІЯ ТА ПЕДАГОГІКА, (1), 112–120. вилучено із http://gsip.wunu.edu.ua/index.php/gsipua/article/view/261