ЧАВУННА ПРОМИСЛОВІСТЬ ПЕРИГОРУ (ФРАНЦІЯ) ТА КАМІННА ПЛИТА В «СИСТЕМІ ЗАХИСТУ» БУДИНКУ РАННЬОГО НОВОГО ЧАСУ (КІНЕЦЬ XV – ПЕРША ПОЛОВИНА XVI СТ.)
Ключові слова:
чавун, Франція, фаєрбек, Перигор, Ранній Новий часАнотація
Анотація. Стаття присвячена вивченню чавунної промисловості регіону Перигор у Франції в кінці XV – першій половині XVI століття, з акцентом на виготовленні камінних плит (фаєрбеків) та їх ролі в системі захисту будинку в період Раннього Нового часу. Дослідження включає аналіз технологічних аспектів виробництва чавунних виробів у Європі та Перигорі, зокрема, від добування сировини до лиття та оформлення готових продуктів. Окрема увага приділяється вивченню камінної плити як невід'ємної частини домашнього інтер'єру того часу, яка слугувала не лише джерелом тепла, але й мала важливе значення для захисту оселі від пожеж та інших зовнішніх впливів. У роботі розглядаються соціальні та економічні умови, що сприяли розвитку чавунної промисловості у Франції, включаючи вплив наукових відкриттів і технічних інновацій, що зумовили підвищення якості та продуктивності виробництва. Проаналізовано також культурний контекст використання фаєрбеків: їх символічне значення, декоративні елементи та естетичні вподобання, які відображали соціальний статус та світогляд власників. Дослідження показує, як чавунна промисловість Перигору інтегрувалася в ширший європейський контекст того часу, відображаючи загальні тенденції та локальні особливості розвитку металургійної справи. Стаття робить внесок у розуміння складних процесів, що впливали на розвиток чавунної промисловості в Європі Раннього Нового часу і розкриває важливість камінної плити як частини «системи захисту» будинку, поєднуючи в собі функціональні, культурні та естетичні аспекти. Спираючись на широкий спектр джерел, враховуючи археологічні знахідки, графічні матеріали та письмові свідчення, дослідження дозволяє створити багатогранну картину розвитку важливої галузі матеріальної культури епохи.
Посилання
Дейвіс, Н. Європа. Історія. Київ: Основи, 2008. – 1464 с.
Blaising, J.-M. Les taques de nos cheminées. Octagrammes et autres signes protecteur // Le Pays Lorrain. 2022. Vol. 103, Décembre. P. 317-324. URL: https://www.academia.edu/94316734/Pays_Lorrain_103_Les_taques_de_nos_cheminées_Octagrammes_et_autres_signes_protecteurs (дата звернення: 23.07.2024).
Carpentier, H. Plaques de cheminées. T. 1. Paris, 1912. (Репринт, видруковано у м. Осер).
Chabat, P. Dictionnaire des employés dans la construction. Deuxième édition. T.1. Paris: À. Morel, 1881. 590 p.
Dommartin-le-Franc. Fonderies d’art de Dommartin-le-Franc (Hte-Marne), broch. 1976. 8 p.
Hodgkinson, J. British cast-iron firebacks of the 16th to mid 18th Centuries. King’s Lynn: Hodgersbooks, 2010.
Le Roy Ladurie, E. Les paysans de Languedoc. Paris: Flammarion, 1969.
Palasi, P. Plaques de cheminées héraldiques. Histoire d’un support métallique des armoiries - fin XV - XX siècle. Paris: Gourcuff Gradenico, 2014.
Peyronnet, E. Les anciennes forges du Périgord. Bordeaux: Delmas, 1958. 366 p.
Pfister, C. Climatic Extremes, Recurrent Crises and Witch Hunts: Strategies of European Societies in Coping with Exogenous Shocks in the Late Sixteenth and Early Seventeenth Centuries // The Medieval History Journal. 2007. Vol. 10, no. 1&2. P. 33-73. SAGE Publications, Los Angeles, London, New Delhi, Singapore. DOI: 10.1177/097194580701000202.
Verneilh, J. de. Les anciennes forges du Périgord et du // Revue des sociétés savantes des départements. Sixième série. Tome IV. Année 1876. – 2 semestre. Paris: Imprimerie nationale, 1877. P. 537-560.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.